Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Diecézní centrum pro mládež - Animátorský kurz

Animátorský kurz

Diecézní centrum pro mládež zahájí na podzim nový ročník Animátorského kurzu, který formuje mladé lidi k práci s dětmi a mládeží, pomáhá jim naučit se vést společenství, podporovat své vrstevníky ve víře, ale také být aktivními lidmi  ve své farnosti, vikariátu a diecézi.

  • Jedná se o dvouletý cyklus formačně-vzdělávacího programu pro mládež ve věku 16 - 23 let.

  • Kurz obsahuje pět víkendových setkání ve školním roce a pětidenní soustředění o letních prázdninách na DCŽM Vesmír.

  • Program zahrnuje formaci skrze život ve společenství, vzdělávání v otázkách víry, v učení církve, v práci s dětmi a mládeží, přednášky, diskuse, liturgii, modlitbu, tvůrčí činnost, práci i sport.

  • Zájemci musí splňovat tyto podmínky: být věřící, pokřtěný katolík a mít chuť být aktivní pro druhé.

 

ANIMÁTORSKÉ OHLASY

Než jsem se přihlásila, ptala jsem se druhých, jak jej prožívali. Na Animátorské kurzy, které organizuje tým DCM HK, nepadlo špatné slovo, tak jsem šla do toho. První setkání – strachy, strachy, strachy a spousta otázek. Když jsem šla do Vesmírného kopce, chtělo se mi vzít nohy na ramena a jet zase hezky domů, díky Bohu, že jsem to neudělala! Když se nás všech 23 poprvé sešlo v „krbovce“, mé strachy se rozplynuly, myslím, že jsme na tom byli všichni dost podobně.

Setkání od setkání, kterými nás provázeli Terez, Mirka, Káťa, Filip a náš kněz Ondra, pak byla vždy úžasně stráveným časem a pokaždé jsem odjížděla nadšená, naplněná, s úsměvem. Setkání byla příležitostí poznávat sama sebe, sebe navzájem a nacházet Krista, opět, jak v sobě, tak mezi námi, a to skrze duchovní témátka, osobní i společnou modlitbu, četbu Bible, mše svaté, adorace, sdílení se, často velmi dotýkající se rozhovory a skrze přátelství! Na druhé, moc důležité straně prostřednictvím her (ty byly na život a na smrt!), společného uklízení, společného škrabání brambor, nebo společného truchlení nad krájením cibule. Tady nešlo tolik o to, co děláme, ale spíš o to, že to děláme společně.

Nejde jen o „kurz, který má dobré ohlasy," animátoři jsou velmi osobní a do hloubky. Za 2 roky jsme vytvořili společenství, na které budu vzpomínat celý život, a to díky tomu, že Kristus byl celou tu dobu mezi námi (Matouš 18,20). V červnu naše pravidelné setkávání končí, pak bude na nás, abychom poklad, který jsme zde dostali a který jsme si vybudovali, uplatnili ve svém životě, nenechávali si ho jen pro sebe.

Bude se mi stýskat a budu se těšit na všechny další chvilky, které spolu strávíme. Děkuju!

(Verča Staňková)

Jestli právě ještě váháš či váháte o účasti na animátorském kurzu, tak je to naprosto v pořádku. Když jsem se o něm dozvěděl poprvé, tak mě tolik neoslovil. Bylo mi to akorát  navrhováno lidmi z naší farnosti nebo kamarády. Ale moc se mi do toho nechtělo, moc jsem si to také nedokázal představit. Ale časem mi to nedalo a začal jsem o kurzu mluvit s některými absolventy. Postupně jsem se začal odhodlávat, až jsem se nakonec rozhodl. A upřímně za sebe musím říct, že jsem neudělal chybu.

Na kurzu jsem nejen poznal skvělé přátelé, ale také utvrdil vztahy s kamarády, se kterými jsem se přihlásil. Kurz splnil mé očekávání, učil jsem se být lepším člověkem či případně lepším vůdcem ve společenství. Díky skvělé duchovní náplni, skvělému týmu, lidem a programu také došlo k prohloubení mé osobní víry. Nikdy nebyl problém o věcech mluvit otevřeně a narovinu hlavně proto, že jsem se vždy cítil příjemně.

Díky, že jsem mohl být jeho součástí.

(Vítek Šimek)

VideoAnimátorský kurz 2022/24 právě probíhá.

Animátorský kurz 2023/25 právě probíhá.

Vaše dotazy a otázky rádi zodpovíme buď přes email dcm.bihk [at] gmail.com (dcm[dot]bihk[at]gmail[dot]com), nebo telefonicky na čísle

734 435 358  (Klára Petrová).